Wężyki w łazience i kuchni. Czy w ogóle o tym myślisz?

Odpuszczam na chwilę scenariusze „W’ i wskakuje na temat „survivalu codziennego”. Jestem właśnie po wymianie przeciekającego kranu oraz wężyków doprowadzających wodę w kuchni. Tutaj dałem radę załatwić temat samodzielnie. Jutro kolega zapowiedział, że zajmiemy się razem wężykami od wanny. Przy baterii łazienkowej wymieniłem sezon temu.

Wężyki. 90% ludzi nie myśli o nich w ogóle, za PRLu się ich, o ile wiem, nie stosowało, kolanka, rury, gwinty, smar, tzw. włosy anioła, to wszystko. Ostatnio prawie całą armaturę montuję się na wężykach.

I teraz najlepsze – wężyki lubią strzelać! Lubią strzelać w najmniej spodziewanym momencie, tak średnio co kilka lat, choć tu nie ma reguły. Kiedyś wracam z weekendu, mieszkanie zalane, szkody u sąsiada poniżej, uszkodzona część drewnianej podłogi. Mieszkanie miało tylko kilka lat, wynajmowałem je. Oczywiście wina nie moja, ale właściciela, który do tego zabudował na stale wannę, bez szafki inspekcyjnej. Naprawianie szkód u nas i u sąsiadów, rozkuwanie glazury i poprawa fuszerki. Kosztowało go to trochę.

Dlatego teraz zawsze zakręcam wodę przy wyjeździe z domu. Nauczka na przyszłość.

Masz zastosowane wężyki, a nie masz ubezpieczonego mieszkania? Co jest poniżej? W razie zniszczenia lokalu poniżej przez zalanie z Twojej winy ponosisz za to odpowiedzialność, sąsiad może cię zaskarżyć, albo zrobi to firma, gdzie on miał ubezpieczenie – wiesz o tym? Popłyniesz finansowo i to nieźle.

Jeśli nie ma lokalu poniżej, ew. straty ograniczą się do Twojego domu.

Tak czy inaczej zainwestuj trochę czasu i pieniędzy i raz na, powiedzmy 5 lat, zmień wężyki. Zmień je, nawet jeśli są wizualnie w idealnym stanie. One mają w środku gumę, która po prostu parcieje z czasem. Jeśli są skorodowane, zmień szybciej, powiedzmy nawet po 2 latach. Jeśli wężyki są przetarte, co się często zdarza, jeśli dotykają jakiejś powierzchni – zmień od razu, nie czekaj. Postaraj się, by przy następnym montażu nie stykały się z niczym (przy puszczaniu wody są minimalne ruchy i wtedy się przecierają i nagle niespodzianka).

Czytasz o survivalu, o scenariuszach wojny i katastrofy – zabezpiecz się zatem przed małą, domowa katastrofą, które jest znaczniej bardziej prawdopodobna niż wojna.