Szyfrowany komunikator XMPP na telefon i komputer. Xabber

Już na początku artykułu odsyłam do poprzedniego wpisu/wpisów na temat prywatności w internecie. Poprzedni wpis jest podlinkowany na samym dole dzisiejszego artykułu, jeśli „po tytule” nie domyślasz się „o co chodzi” odsyłam tam, jak i również do hasła XMPP w wyszukiwarce oraz Wikipedii.

Dlaczego chcę zdecentralizowanej i (w miarę możliwości) szyfrowanej, nie posiadanej przez żadną korporację, formy komunikacji, która nie sprzeda moich danych telemetrycznych np. do wujka Google/FB/itp/? Hmm… jeśli czytasz ten blog…. survival, samowystarczalność… to chyba już nić nie muszę wyjaśniać… (uważasz, że muszę? …podyskutuj w komentarzach!)

W poprzednim wpisie polecałem serwer xmpp.jp wraz z jego komunikatorem dostępnym przez szyfrowaną stronę WWW. Dziś polecam jeszcze prostsze rozwiązanie. Aplikację Xabber na smartfon z Androidem. Apkę pobierzesz ekspresowo, łatwo, prosto i przyjemnie założysz konto komunikatora XMPP, kilka klików i koniec. Jeśli masz już konto XMPP np. wspomniane ostatnio na serwerze www.xmmp.jp – dodasz je bez problemu.

Apka na telefon jest OpenSource, czyli w pełni transparentna i bezpieczna. Dosłownie siadłem z wrażenia na 4 litery jak zobaczyłem poziom wymagań na smartfonie w Androidzie. Aplikacja chce TYLKO dostępu do katalogu Zdjęcia/Multimedia. Nawet taki Signal czy Whatsapp, który chwali się super poziomem bezpieczeństwa i tajnością, chce dostęp praktycznie do wszystkiego w smartfonie (w sumie po jaką cholerę??).

Tak samo jak xmpp.jp Xabber ma swój klient na komputer, nie tylko na smartfon, możesz go uruchomić z przeglądarki pod adresem https://web.xabber.com/ 

W kliencie możesz używać innych kont w standardzie XMPP, także tego, które polecałem ostatnio.

I jeszcze raz przypominam. Nie mam zamiaru nikogo nawracać na bezpieczną, szyfrowaną komunikację, niezależną od jakiegoś korpo, czy innego Cukierberga. Człowiek jest na tej platformie, gdzie są jego znajomi – ale czasem są sytuacje, gdzie chciałoby się pogadać po prostu prywatnie, bez rejestracji swojej rozmowy przez boty, czy inną telemetrię – i ostatnio do takiego typu rozmów używam rozwiązań XMPP.

Szyfrowany komunikator internetowy oraz bezpieczny czat