Szyfrowany komunikator internetowy oraz bezpieczny czat

Po ostatnich oświadczeniach Zuckerberga nie jest już chyba dla nikogo żadnym zaskoczeniem, że nasze prywatne rozmowy na Messengerze FB są czytane przez boty i moderatorów (w razie potrzeby). Nie wiem jak Wy, ale mnie lekko skręca, że ktoś czyta moją prywatną korespondencję (nawet automat, który tylko w razie znalezienia czegoś ciekawego raportuje człowiekowi sygnał do sprawdzenia). Po prostu okazuje się, że moja prywatna komunikacja nie jest taka prywatna…

Po jaką cholerę ktoś zbiera też pełną historię moich rozmów…

Dziś dam Wam pewną propozycję, ale powiedzmy sobie na początek coś szczerze. NIE CHCĘ nikogo ewangelizować na filozofię OpenSource i wolnej, szyfrowanej komunikacji. Nie chce nikogo przestawiać na inny komunikator niż FB/Messenger. Jeśli chodzi o społeczności i komunikatory to normalne, jesteś tam, gdzie są twoi znajomi… koniec tematu, kropka…. ale jeśli w przypadku jakiegoś tematu chciałbyś naprawdę dyskretnej rozmowy ze znajomym, to jest rozwiązanie, zdecentralizowana komunikacja szyfrowana w standardzie XMPP/Jabber (bez centralnych serwerów i firmy, która wszystko może kontrolować).

Umówcie się na „spotkanie” poza kontrolowanym przez Wielkiego Brata internetem…

Chcesz zobaczyć? Jeden z najpopularniejszych serwerów XMPP pozwoli ci w ciągu minuty założyć konto.

KROK 1 (obowiązkowy)

Wejdź na stronę: https://www.xmpp.jp/signup

Niestety, musisz rozumieć choć elementarne komendy po angielsku jak username, password, register, enter… jeśli ich nie rozumiesz, przetłumacz automatycznie. Są inne serwery xmpp, ale ja ogarnąłem akurat ten.

KROK 2 (opcja)

Kiedy już zarejestrujesz konto, możesz, ale naprawdę nie musisz wejść tutaj https://www.xmpp.jp/login i się pobawić, włączyć antyspam, dodać do konta e-mail, itp. Obczaić ustawienia serwera. Nie jest to jednak konieczne. Krok 2 możesz pominąć.

KROK 3 (obowiązkowy)

Logujesz się do klienta przez WWW: https://www.xmpp.jp/client/ wbijasz swój identyfikator/username: np. JACEK już bez części JACEK@xmpp.jp oraz wbijasz hasło. Teraz masz już dostęp do czatów i prywatnych rozmów. (użyj małych liter, oczywiście…)

Aby rozmawiać prywatnie z kumplem Tomkiem, który po twojej namowie założył sobie konto po 2giej stronie kabla, musisz dodać go do kontaktów jako TOMEK@xmpp.jp  (użyj małych liter, oczywiście…)

KROK 4 (opcja)

Możesz sobie zainstalować na komputerze komunikator o nazwie Pidgin, lub inny obsługujący protokół szyfrowany XMPP czy też Jabber (np. na telefonie) i gadać przez program, a nie przez klienta webowego, dokładnie tak samo jak kiedyś się siedziało na GG i gadało godzinami, ale bez reklam oraz z pełnym, szyfrowaniem. W Pidginie dodasz swoje konto w zakładce Konta -> Zarządzaj Kontami, wybierz z listy protokół XMPP, wpisujesz nazwę użykownika, serwer to: xmpp.jp, hasło i enter…

…i to wszystko…

Jeszcze raz, nie namawiam cię do porzucenia Messengera i FB, ale jak naprawdę potrzebujesz pogadać o czymś, o czym ABSOLUTNIE nikt inny nie powinien wiedzieć, nawet przypadkiem, np. o planach twojego nowego tajnego schronu, biznesie czy sprawach osobistych – zrób co mówię i jeszcze mi za to podziękujesz, bo trochę czasu na obczajenie sprawy poświęciłem 😉

Boty i moderatorzy Facebooka czytają nasze prywatne rozmowy na Messengerze