Standard złota… kto komu pożycza pieniądze… Grecja… Bitcoin…

Ostatni czas był dla mnie gorący, nie tylko jeśli chodzi o temperatury, co bardziej o natłok spraw i obowiązków, także tych zaległych, które staram się wykonać. Nie blogowałem i tyle. Co u mnie ciekawego poza tym?

Świnka skarbonka

Dziś po roku używania wielkiej świnki skarbonki postanowiłem ją odchudzić. Wysypałem zawartość, w dużej części żółte groszaki, do reklamówki i z taką oto torbą poszedłem na zakupy. Panie w 3 sklepach kolejno nie chciały mnie wypuścić, dosłownie i w przenośni i rzuciły się do przeliczania w szczególności „żółtych” monet. Czy to jakiś podświadomy atawizm do złota (złoty kolor monet), czy też brak tak potrzebnych groszaków w obiegu?

10304444126_5b5d221ea1_z

Gold… gold…

Odnośnie złota – obserwuje oczywiście to co się dzieje w Grecji i nachodzi mnie myśl, dlaczego obecne waluty nie są oparte na złocie, ew. srebrze do drobniejszych operacji, jak to było przez większość „historii pieniądza”. Złota nie dodrukujesz, złoto trudno popsuć, proste rozwiązanie, nieprawdaż?

3253387294_8d04331876_b

Pożyczanie

Druga myśl, wszystkie obecne państwa są mocno zadłużone. Skoro wszyscy są zadłużeni to kto jest wierzycielem. Tak, wiem, międzynarodowe instytucje finansowe, ale pod jurysdykcje jakiego państwa podlegają… czyli po prostu, de facto, które państwo, który naród, pożycza pieniądze reszcie i zgarnia odsetki?

Zdjęcie-0951Grecja

Myśląc o Grecji napotykam na wiadomości takie jak:

…w 1942 roku Grecja została zmuszona przez niemieckie władze do udzielenia pożyczek w wysokości 476 mln marek. Pieniądze nigdy nie zostały zwrócone – pisze „The Independent”… Grecki rząd zażądał od Niemiec spłaty 279 mld euro kredytów zaciągniętych przez nazistów…

Czyli kto komu jest właściwie winny pieniądze?

Zdjęcie-1087Bankomaty w Grecji i kontrola przepływu kapitału

A co by było gdyby jutro w Polsce bankomaty pozwoliłyby każdemu z nas wypłacić tylko 60 zł dziennie? Czy wariant grecki ma szanse powtórzyć się w Polsce? Mimo wspólnej waluty mamy utrudnienia w jej transferach między kontami w Grecji i w reszcie Europy. Coś co jeszcze niedawno wydawało się wysoce nieprawdopodobne. Czy spotka nas to samo co Greków?

5857220614_2dab24d89a_zBitcoin

Kryzys grecki w ostatniej odsłonie ciekawie wpłynął na kurs Bitcoin’a – wobec blokady kapitału dużo osób z Grecji zaczęło szukać alternatywnej waluty do rozliczeń.

btcCzyżby Bitcoin miał jednak przyszłość? A jeśli nie Bitcoin to co? Może Time Dollar?