Serca drobiowe – tani i pożywny posiłek

Moi Drodzy. Miejski survival to nie tylko blog, który mówi o ewentualnym przygotowaniu na wielkie katastrofy i sytuację „W”. Większość katastrof, które nas spotykają to takie „ciche dramaty”, z reguły jakaś osobista tragedia, utrata pracy, utrata pieniędzy, zadłużenie. Dlatego piszę też o oszczędzaniu, piszę też o sposobach na takie osobiste problemy finansowe. Podaje Wam też tanie i kryzysowe porady i przepisy.

Jednym z polecanych przeze mnie składników taniej, kryzysowej kuchni są podroby. Relatywnie tanie, zapewniają mnóstwo cennych składników odżywczych, cenne białko i dobre kalorie. Podroby jednak są ostatnio niedoceniane w kuchni, a niesłusznie.

Proponuję Ci nauczyć się przygotowywać podroby – z nimi naprawdę możesz wykarmić siebie (i rodzinę) nie wydając dużo pieniędzy na rarytasy i inne „ośmiorniczki”.

Spróbuj mojego przepisu na serca drobiowe. Sól, olej, serca – balansować podsmażeniem i podduszaniem potrawy pod pokrywką, można dodać jakiejś dedykowanej przyprawy do kurczaka, można skroić cebulę.

Potem do ręki kawałek chleba i smacznego!  Pozdrawiam!

Polecam:

Grochówka survivalowa na winie