Rosja kontra Polska w powietrzu. MIG-25 vs F-16

W jednej z ostatnich dyskusji pojawił się wątek walki w powietrzu w przypadku ewentualnego konfliktu zbrojnego Rosja-Polska. Na początku ze sceptycyzmem podszedłem do komentarza Andrzeja, ale sprawdziłem przekazane fakty o ca. 50% większej prędkości Rosjan oraz o ca. 2x lepszym pułapie lotu.

Zanim jednak przejdziemy do tematu.

Ostatnio przez moje wpisy na notatniku bloggera (będą przenoszone tutaj) napisałem kilka wpisów o niekorzystnym dla nas przebiegu konfliktu zbrojnego, jeśli nastąpiłby on teraz. Dla wielu komentatorów staję się przez to Ruskim Trollem, Propagandystą Putina, sabotażystą. Jak można tak szkodzić Polsce?

Popatrzmy logicznie. Kto jest jednak większym szkodnikiem dla Polski? Czy przypadkiem nie ten osobnik, co wzorem moich hejterów zamiata brudy pod dywan i udaje, że wszystko z naszą obronnością jest OK, że jak Putin uderzy to nasi się odegrają i na odsiecz przyjdą sojusznicy z NATO?

Wpisy się nie muszą wszystkim podobać – lepiej jednak pisać prawdę i zwiększać świadomość Polaków – ile jeszcze mamy do nadrobienia w kwestii obronności.

A teraz do rzeczy?

 

Rosyjski MIG-25
Prędkość maks.     około 3470 km/h (2,83 Ma)
Prędkość minimalna     270 km/h
Prędkość wznoszenia     200 m/s
Pułap     32 000 m

Polski F-16
Prędkość maks.     2300 km/h (2,02 Ma)
Prędkość przelotowa     1000 km/h
Prędkość minimalna     230 km/h
Prędkość wznoszenia     254 m/s
Pułap     15 240 m

Niestety. W razie „W” te MIG-i latają nad nami wysoko jak sokół nad kurnikiem i robią co chcą, czyli totalną rzeź naszych kurcząt. Niestety, lotnictwem nie nadrobimy, czy możemy mieć wystarczająco dużo rakiet, by w razie agresji na Polskę strącić agresorów z polskiego nieba? Wojska rakietowe powinny stać się doraźnym priorytetem.