Niezły bigos

Mamy właśnie sezon na świeżą kapustę i polecam Wam przyrządzić bigos. Mam ku temu kilka powodów. Po pierwsze uważam, że powinno się wykorzystywać sezonowe warzywa i owoce w czasie kiedy są powszechnie dostępne i dobrej jakości, przetworzyć je, zmagazynować na przyszłość (słoiki, mrożenie). Po drugie – świeże warzywa w sezonie są tanie – możesz śmiało eksperymentować ze swoimi umiejętnościami przygotowania zapasów i nie polegniesz finansowo w razie niepowodzeń. Po trzecie np. bigos to jest potrawa stosunkowo prosta w przygotowaniu… choć czasochłonna i wymagająca pilnowania, w sam raz na wieczór przy lekturze prepperskich blogów.

Jak robię bigos.Na kilka różnych sposobów i w kilku różnych składach. Podstawą dla mnie jest dobre pokrojenie kapusty i warzyw. Powyżej wersja z marchewką, selerem i nacią pietruszki. Na ten garnek pójdzie kilka łyżek oleju oraz 2-3 kubki wody (na wyczucie i wg potrzeby, by bigos się nie przypalał), do tego ziele angielskie, liść laurowy, sól, popularne mieszanki przypraw wedle smaku i uznania oraz przecier pomidorowy, mały w wersji łagodnej, duży w wersji mocno pomidorowej.

Potem wystarczy pilnować bigosu, by się nie przypalał, mieszać, podlewać wodą (klasycznie powinno się podlewać go bulionem, ale wg mnie przy dobrym przyprawieniu jest to zbędne). Czas przygotowania? Na wyczucie, bigos z młodej kapusty w takim składzie jak powyżej to nawet kilkadziesiąt minut przyrządzania i gotowe!

Kwestia mięsa:

Teraz moja mała uwaga – w moich tegosezonowych bigosach brak mięsa. Dlaczego? Po pierwsze chce uzyskać potrawy lekkostrawne i tanie w przygotowaniu, po drugie potrawy bezmięsne zdecydowanie łatwiej i dłużej się przechowują w lodówce (czy nawet zostawione na noc na balkonie), wyraźnie dłużej pozostają apetyczne po zamrożeniu, łatwiej się też konserwują w słoikach (jeśli słoik zassie nie zagotowuje go, przy krótkoterminowych zapasach), itp. To mi mówi moje doświadczenie. Bigosy bezmięsne z młodych warzyw mają też krótszy czas przygotowania.

P.S. Często przyrządzam tez apetyczne bigosy z cukinii oraz innych warzyw pokrewnych 😉

Smacznego!