Grochówka preppersa

Kolejne podejście do grochówki preppersa w trakcie. Jakie są najważniejsze cechy grochówki? Wg kolegi Areckiego, współadmina grupy blogowej na FB – groch i majeranek. Proszę bardzo – dzisiaj zielony groszek (stąd zielony odcień zupy), ciecierzyca (czyli groch włoski) z zapasów strategicznych (co jakiś czas rotuję zapasy i je odnawiam), mamy majeranek, włoszczyznę i kurze pałki.

Trudno mi dziś ocenić koszta, gdyż wiele składników pochodzi z rotowanych zapasów, jednak mięsna baza zupy to niespełna 4 zł. Kilka pałek kurzych, którymi się można nieźle najeść, poza tym ilość kości, ścięgien i chrząstek w tej części kurczaka ma też znaczenie lecznicze, podobnie jak w moim ostanim wpisie o zupie z kurzych łapek. Nie będę się tu rozwodził. zapraszam do poprzedniego wpisu.

Co do ceny – wychodzę z założenia, że prepperska kuchnia musi być tania, ponieważ znacznie bardziej prawdopodobny jest różnoraki krach życiowy, który nie raz i nie dwa obserwowałem u różnych znajomych (prawie zawsze towarzyszy temu problem finansowy!!!!) niż wojna atomowa! Będę to powtarzać na łamach bloga do znudzenia 😉

Dobrze jest umieć ugotować tanio, smacznie i pożywnie!

Kuchnia preppersa. Zupa z kurzych łapek