Czy Niemcy mogli wygrać wojnę? Latające skrzydło Horten Ho 229.

Mam nadzieję, że ten blog będzie czymś więcej, niż tylko spekulacją na tematy survivalowe. Na pewno zagoszczą tu tematy interesujące nieco szersze grono, niż tylko survivalowców, choć większość z tych, których znam nie pogardzi tematami militarnymi oraz historycznymi.

Niemiecka przewaga technologiczna w czasie II Wony Światowej do dziś robi ogromne wrażenie i rodzi się spekulacja – co by było gdyby Niemcy mieli więcej czasu. Co by było gdyby inwazja na Normandię odbyła się rok później, a front wschodni utknął w martwym punkcie po jakiejś udanej strategicznej zagrywce Adolfa.

441px-Horten_Ho_IX_line_drawing.svg

Wczoraj wieczorem oglądałem film na temat samolotu Horten Ho 229, który dostępny jest tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=NaJzKjtjZnY

Grupa naukowców zbudowała wierna replikę samolotu zdobytego przez Amerykanów w ostatnich dniach wojny (cały czas znajdującego się w posiadaniu U.S. Army), wykonano dokładne testy. Widoczność samolotu dla ówczesnych brytyjskich radarów jest o 20% mniejsza niż klasycznych maszyn. Wydaje się to niewielką przewagą, jednak w porównaniu z ogromna prędkością maszyny – a był tu już zastosowany silnik odrzutowy, czas reakcji RAF byłby niewystarczający, nie mówiąc już o prawdopodobnym braku szans alianckich maszyn w starciu z Hortenem.

800px-Horten229-SDASM

A jednak historia potoczyła się zupełnie inaczej…

Podobne projekty jednak uświadamiają nam, jak zaawansowana była niemiecka technologia oraz to, że Niemcy naprawdę mogły wygrać wojnę.

A co ty Wy o tym myślicie?