Bushcraft, leśny survival, itp. jest nielegalny w Polsce

Jestem na różnych grupach, takich, które zrzeszają Kolegów Buszkraftowców i Survivalistów, także obserwuję sobie np. relacje z wypadów w teren, często mocno okraszone zdjęciami z pobudowanych szałasów, nocy spędzonej w lesie, ognisk, budowy ziemianek oraz innych konstrukcji, testów sprzętu, karczowania i innego batonowania. Relacje są bardzo często puszczane pod własnym imieniem oraz nazwiskiem, co z tego, że na grupach zamkniętych, skoro odpowiednie służby np. Policja i Straź Leśna może sobie na nie wejść i oglądać co zechce (ja tam nie przechodziłem żadnej weryfikacji, nawet koleżeńskiej przed przyjęciem do różnych grup…)

Przede wszystkim – nie wolno w lesie palić ognisk

W odległości 100m od granicy lasu nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Niestety Koledzy, większość tego co widzę na grupach to jest wykroczenie. Na pewno z 95% fotek z ognisk, itp. jasno to pokazuje. Nigdy nikt nie uwierzy, że dostaliście zezwolenie na palenie ognisk w takich miejscach w jakich to robicie. Nie ma bata.

Zbieranie w lesie chrustu i gałęzi jest nielegalne

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie.

Nie wolno także zbierać/pozyskiwać materiału drzewnego na różne szałasy, konstrukcje, itp.

Oczywiście przypominam, że temat pt. „wykroczenie” zależy od wartości zebranego/użytego materiału. Powyżej pewnej granicy jest to traktowane jak przestępstwo. To w razie ujawnienia może nie być zbyt przyjemne, a konsekwencje „życiowe” mogą znacznie wykraczać poza zwykły mandat.

Nocowanie w lesie?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione.

Wszelkie rozbijanie namiotów i konstrukcji a’la namiot, czyli tarpów, pałatek i innych wynalazków jest traktowane jako wykroczenie i odpowiednio karane w razie udowodnienia nielegalnego biwaku.

Budowanie ziemianek

Podlega to nie tylko pod prawa związane z gospodarką leśną, ale też pod prawo budowlane ze wszystkimi tego konsekwencjami. Zanim podzielisz się na FB zdjęciami z kolejnych etapów budowy ziemianki – pomyśl o tym dwukrotnie.

Podsumowanie

Koledzy Survivaliści i Bushcraftowcy. Działalnością na Facebooku czy na blogach często po prostu sami podkładacie się służbom. Sami gromadzicie materiał dowodowy i w razie gdyby ktoś w razie W szukał na Was dodatkowego haka – ma to jak na patelni. Nie jest dla nikogo żadną tajemnicą, że środowiska survivalowe i pokrewne są w Unii Europejskiej inwigilowane, po co zatem się podkładać jeszcze bardziej.

Przedyskutujmy ten temat. Stawmy zagadnieniu czoła, zamiast udawać, że kwestia nie istnieje. Pozdrawiam i czekam na Wasze komentarze!

Źródło:

http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/faq/biwakowanie